Centrum Mody Ślubnej - Szczecin Partner honorowy 2021 Polskiego Stowarzyszenia Konsultantów Ślubnych
Slide background

Kolekcja Victoria Soprano

czytaj więcej

Slide background

Kolekcja Allegresse

czytaj więcej

Slide background

Kolekcja Victoria Soprano

czytaj więcej

Suknia z trenem przypomina kreację księżniczki, a przecież każda przyszła Panna Młoda marzy o tym, aby w dniu swojego ślubu czuć się królewsko. Księżna Diana, królowa Elżbieta II, księżna Kate, hiszpańska księżniczka Letycja, księżniczka Luksemburga Stephanie de Lannoy, księżna Holandii Mabel Wisse Smit — wszystkie te wyjątkowe osobowości zmierzały do ołtarza w wijącym się za suknią trenem. Dlaczego warto zdecydować się na taką kreację? Czy każda kobieta będzie w niej wyglądać zjawiskowo?

Czy suknia z trenem nadal jest modna?

Tren to ponadczasowy element dekoracyjny, który w przypadku sukien ślubnych raczej nigdy nie wyjdzie z mody. Rodzajów trenów jest tak naprawdę kilka. Najbardziej popularny jest tren typu sweep, czyli tzw. zamiatający. Charakteryzuje się naturalny przedłużonym tyłem sukni, który jest jednak stosunkowo krótki (maksymalnie 1 metr długości). Znacznie bardziej dostojny jest tren katedralny — długi, rozłożysty, najczęściej o półokrągłym zakończeniu. Do innych rozwiązań zaliczamy tren doczepiany, który jest dość wygodny dla Panny Młodej, ponieważ można go w każdej chwili odpiąć. Oprócz tego zdecydować się można na tren watteau, czyli długą tkaninę, która doczepiana jest do ramion sukni.

Jak się zatem okazuje, tren niejedno ma imię, dlatego też każda Panna Młoda, która chciałaby widzieć przy sukni ślubnej ten element dekoracyjny, może dostosować jego specyfikę do własnych oczekiwań.

Jakie są zalety sukni ślubnej z trenem?

Tren sprawia, że suknia ślubna prezentuje się zdecydowanie bardziej wyjątkowo, elegancko, wręcz luksusowo, a więc – jak już zostało wspomniane powyżej – iście królewsko. Oprócz tego treny wysmuklają i wydłużają sylwetkę. Odpowiednio dobrany tren może nadać sylwetce właściwe proporcje, wyraźnie zaznaczając wcięcie w talii.

Suknia z trenem doskonale sprawdza się przede wszystkim na początku ceremonii, podczas pierwszego tańca i świetnie wygląda na zdjęciach. Jeśli obawiasz się, że w czasie zabawy weselnej ten element będzie ci przeszkadzał, możesz zdecydować się na wersję doczepianą. Zadbaj jednak, aby suknia bez trenu prezentowała się równie dobrze, podkreślając atuty twojej sylwetki.

Jakie są wady sukni ślubnej z trenem?

Aby suknia z trenem rzeczywiście prezentowała się zjawiskowo, musi być odpowiednio dobrana do sylwetki. Nieodpowiednio dobrany tren może wywołać odwrotny efekt, np. zbytnio poszerzyć proporcje kobiet w rozmiarach plus size lub zanadto przyćmić panie o filigranowych kształtach. Zbyt długi tren może być niewygodny i niepraktyczny podczas zabawy na przyjęciu weselnym. Co więcej, zwiększa wagę całej sukni, bywa przydeptywany, łatwo można nim o coś zahaczyć, pobrudzić oraz utrudnia swobodne poruszanie się. Nieodpowiednie podpięcie trenu może też spowodować mocne poszerzenie dolnej partii ślubnej, co jeszcze szczególnie niekorzystne dla kobiet niskich czy sylwetek plus size.

Jak się zatem okazuje, suknie z trenem mają swoje zalety, ale i wady. Warto jednak pamiętać, że odpowiednio dobrane podkreślą zarówno atuty sylwetki Panny Młodej, jak i wyjątkowy charakter całej ceremonii.