Centrum Mody Ślubnej - Szczecin Partner honorowy 2021 Polskiego Stowarzyszenia Konsultantów Ślubnych
Slide background

Kolekcja Victoria Soprano

czytaj więcej

Slide background

Kolekcja Allegresse

czytaj więcej

Slide background

Kolekcja Victoria Soprano

czytaj więcej

Stylizacja ślubna składa się z wielu elementów, przy czym bazę zawsze stanowi suknia. To do niej dobierane są pozostałe dodatki. Biżuteria, bo to na niej skupimy się w tym wpisie, stanowi dopełnienie kreacji. Wbrew pozorom dobór odpowiednich ozdób nie jest zadaniem łatwym. Trzeba wziąć pod uwagę wiele istotnych czynników, które będą miały wpływ na późniejszy efekt. Co jest najważniejsze podczas doboru biżuterii do sukni ślubnej? Na co koniecznie musisz zwrócić uwagę, a czego unikać? Poniżej dzielimy się kilkoma wskazówkami na ten temat.

Dobór biżuterii do sukni ślubnej: 7 praktycznych wskazówek

  1. Biżuteria musi być dopasowana do stylu sukni ślubnej. Styl sukni ślubnej w znacznej mierze dyktuje dobór pozostałych dodatków. Jeśli decydujesz się na wyjątkowo ozdobną kreację, właściwie mogłabyś całkowicie zrezygnować z biżuterii lub założyć bardzo niewielkie, ledwo dostrzegalne ozdoby. Pamiętaj, że warto dążyć do tego, by osiągnąć spójną, harmonijną całość, która będzie widowiskowa, a jednocześnie elegancka. Przykładowo, do minimalistycznej sukni ślubnej często zakładane są proste naszyjniki, delikatne kolczyki z masą perłową czy ażurowe pierścionki. Suknie w stylu retro doskonale komponują się z perłowymi naszyjnikami i kolczykami czy dużymi, strojnymi broszkami. Tradycyjna „sukienka księżniczki” wymaga zastosowania klasycznej biżuterii, przy czym w tym przypadku wiele kobiet decyduje się na diadem we włosach, z którym powinny współgrać wszystkie inne precjoza.
  2. Istotny jest dobór odpowiedniego koloru biżuterii. Odcień biżuterii powinien być zgodny z kolorem sukni. Do śnieżnobiałej, klasycznej kreacji idealnie pasuje srebro, białe złoto i platyna. Dobrym pomysłem będzie też wybór biżuterii z elementami perłowymi. Ecru dobrze prezentuje się w zestawieniu z żółtym złotem i polerowanym srebrem, a także kamieniami szlachetnymi. Suknia w odcieniu delikatnego różu lub błękitu wymaga zastosowania odpowiednio dobranych dodatków, najlepiej tych w kolorze różowego złota lub platyny.
  3. Nie przesadzaj z ilością i wielkością biżuterii. Suknie ślubne najczęściej same w sobie są niezwykle strojne i zjawiskowe, więc dobierając do nich biżuterię, musisz zachować umiar. W tym przypadku niestety bardzo łatwo można przesadzić i uzyskać efekt odmienny od zamierzonego. Dlatego też zawsze staraj się bardzo ostrożnie dobierać wszelkie dodatki.
  4. Wygoda też jest ważna. Uroczystości ślubne i przyjęcie weselne zwykle trwają od kilku do nawet kilkunastu godzin, nie możesz więc zapominać o wygodzie. Jest to ważne również podczas doboru biżuterii. Nigdy nie decyduj się na dodatki wykonane z tworzyw, które mogą wywoływać reakcję alergiczną. Sprawdź, czy bransoletka albo długie kolczyki nie zahaczają o tkaninę sukni. Zbyt duże i ciężkie kolczyki mogą zbytnio obciążać uszy, przez co będziesz odczuwać dyskomfort. Niekiedy też plączą się w rozpuszczonych włosach. Staraj się wyeliminować ryzyko wystąpienia tego typu zdarzeń.
  5. Zwróć uwagę na linię dekoltu sukni ślubnej. Linia dekoltu wyznacza granice biżuterii, w tym przede wszystkim naszyjników. Warto ją uzupełnić odpowiednio dobranymi dodatkami. Przykładowo, do dekoltu w kształcie litery V przeznaczone są naszyjniki w kształcie V lub Y. Dekolt w łódeczkę idealnie prezentuje się w towarzystwie krótkiego łańcuszka. Z kolei w przypadku dekoltu asymetrycznego lub kwadratowego czasami lepiej zrezygnować z naszyjnika na rzecz eleganckich kolczyków.
  6. Istotny jest też fasonu sukni oraz tkanina, z jakiej została wykonana. To kolejne czynniki, na które warto zwrócić uwagę. Jeśli suknia wykonana jest z cienkiego i grubego materiału, warto wybrać okazałą biżuterię, np. uzupełnioną o kamienie szlachetne. Z kolei romantyczna, koronkowa kreacja wymaga zastosowania delikatniejszych dodatków.
  7. Wybierz biżuterię dopasowaną do twojego charakteru. Chociaż wspominamy o tym na końcu, to jednak bardzo ważne jest, aby zarówno suknia ślubna, jak i wszelkie dodatki były dobrane przede wszystkim zgodnie z indywidualnymi preferencjami Panny Młodej. Dlatego też zawsze kieruj się własnym charakterem, gustem i potrzebami, a z całą pewnością będziesz czuć się i wyglądać zjawiskowo.